jídelní lístek a informace o stravování

Jídelní lístek

Informace o stravování

Zdravé stravování patří v Pohádce mezi jedno z nejdůležitějších.  Děti si tak již v předškolním věku osvojují návyky zdravého stravování, které mohou následně ovlivnit jejich celkový životní přístup ke konzumaci jídla. Přisoudit jídlu hodnotu, naučit se, jak nám pomáhá v těle, uvařit si z vlastních surovin něco dobrého - to vše zajímá nás i děti.

Přímo ve školce Pohádka máme svou vlastní školní jídelnu, kde dětem zajišťujeme celodenní stravování včetně pitného režimu.

Školní jídelna Mateřské školy Pohádka plní program Skutečně zdravé školy.

Paní kuchařky a učitelky považují zdravou výživu za důležitou součást správného vývoje dítěte. Zdravá výživa je proto v naší školce součástí školního vzdělávacího programu. Mluvit s dětmi o stravě a jejím významu pro lidské tělo je pro nás přirozené. Děti současně učíme, co nám příroda naděluje a jaká je vlastně cesta surovin k našemu talíři, jak je tím ovlivněna krajina a zvířata i jak původ jídla a jeho kvalita ovlivňuje životní prostředí. K praktickým příkladům, jak dětem přibližujeme zdravou stravu, patří např. společné pečení jablečných štrůdlů nebo pěstování a následné využití nejrůznějších bylinek v naší kuchyni. O jídle mluvíme i s rodiči dětí. Na vyžádání jim sdělujeme naše dodavatele potravin, původ potravin či recepty na oblíbená jídla jejich dětí.

Náš jídelníček je pestrý a na základě nejnovějších poznatků ve výživě i neustále vylepšován. Strava se skládá z produktů zdravé výživy, je vyvážená a pomáhá dětem předškolního věku přivykat zdravému životnímu stylu. Denně vaříme z čerstvých surovin. Pravidelně do jídelníčku zařazujeme domácí pomazánky, různé luštěniny, čerstvé rybí maso, pohanku, bulgur apod. Zásadní součástí všech jídel je dostatek ovoce a zeleniny, a to nejrůznějších druhů a úprav. Jídla solíme minimálně. K dochucování pokrmů nepoužíváme aditiva ani aromata.

Součástí zdravé výživy je i pitný režim. Po celý den mají děti k dispozici neslazené ovocné či bylinkové čaje, mléko a čistou vodu (případně ochucenou bylinkami z naší zahrádky nebo ovocem). Každé dítě si může vybrat, na co má zrovna chuť. Do pitného režimu jsou navíc zařazovány 100 % džusy, které jsou dětem ředěny.

Pokud děti chtějí oslavit své narozeniny s kamarády ve školce, děje se tak po dopolední svačince. Nošení sladkostí ve smyslu bonbónů, žvýkaček, čokolád atp. není doporučeno. Vhodnější je čerstvé či sušené ovoce nebo ovocné želé.

V neposlední řadě dbáme na kulturnost prostředí, kde se děti stravují, způsob servírování i vzhled pokrmu. Jídelna je světlá, jídelní stolky jsou uspořádány do menších celků pro max. 6 dětí, což působí osobněji a když si děti potřebují něco říci, nemusí na sebe křičet. Pokrmy jsou servírovány na porcelánu, který splňuje veškeré zdravotní atesty.

Alergeny

Nařízení evropského parlamentu a rady Evropské unie č.: 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, stanoví NOVĚ povinnost uvádění alergenů v případě nebalených potravin i pokrmů. Toto nařízení nabývá účinnosti 13. prosince 2014 a zasáhne i školní jídelny - které jsou povinny informovat své strávníky o alergenech v připravovaných pokrmech a to uvedením u jednotlivých jídel (ideálně tedy na jídelním lístku). Alergeny najdete níže nebo ke stažení zde.
pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut nebo jejich odrůdy
mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu ořechy, pekanové ořechy, para ořechy, pistácie, makadamie

Informace ze školní jídelny

Vážení rodiče, pokud Vaše dítě

1. onemocní, má nárok na oběd pouze první den nemoci.
  2. bude nahlášeno k docházce v omezeném provozu, není možné na poslední chvíli oběd odhlásit. Můžete si oběd vyzvednout.
Děkujeme za pochopení, školní jídelna

Cena stravného

Cena stravného na celý den pro děti 1. skupinu 3 - 6 let je 52,- Kč.

Výše měsíční úplaty činí 1.144,- Kč.

• Přesnídávka: 14,- Kč
  • Oběd: 26,- Kč
  • Svačina: 12,- Kč

Cena stravného na celý den pro děti 2. skupinu 7 - 10 let je 56,- Kč.

Výše měsíční úplaty činí 1.232,- Kč.

• Přesnídávka: 16,- Kč
  • Oběd: 28,- Kč